Wygrane procesy przeciwko największym sieciom marketów budowlanych w Polsce
Problem tzw. opłat półkowych jest powszechnie znany wśród firm zajmujących się sprzedażą towarów do zagranicznych sieciami handlowymi. To patologiczne zjawisko gospodarcze polega na wyzyskiwaniu słabszej pozycji rynkowej krajowych przedsiębiorców z sektora m.ś.p. przez zagraniczne koncerny prowadzące sklepy wielkopowierzchniowe. Najczęściej markety zmuszają swoich dostawców do rezygnacji z kilku lub kilkunastu procent swoich przychodów. Odbywa się to na przykład pod pretekstem pobierania różnego rodzaju rabatów, premii, bonusów lub w oparciu o odrębne umowy marketingowe.
Procesy sądowe dotyczące zwrotu opłat półkowych wbrew pozorom nie są proste a o wygranej bardzo często decydują niuanse. Dzieje się tak za sprawą samych sieci handlowych, które na przestrzeni ostatnich lat zadały sobie wiele trudu, aby ich umowy handlowe były ciężkie do podważenia a dostawcy, którzy zdecydują się na wystąpienie z roszczeniami, mieli maksymalnie utrudnione zadanie. Przykładem mogą tu być kolejne pojawiające się wyroki Sądu Najwyższego sprzyjające marketom („Sąd Najwyższy: opłaty półkowe udowadnia dostawca, nie sklep”).
Eksperci z naszej Kancelarii posiadają odpowiednie doświadczenie i wiedzę w tego typu sprawach. Analizujemy najnowsze orzecznictwo oraz pojawiające się zagadnienia prawne związane z dochodzeniem odszkodowań od marketów tak, aby efektywnie wykorzystywać swoją wiedzę w trakcie prowadzonych postępowań („Przełomowy wyrok Sądu Najwyższego w sprawie opłat półkowych”). Publikujemy też artykuły dotyczące najbardziej kontrowersyjnych rodzajów opłat półkowych, jakimi bez wątpienia są premie od obrotu, nazywane też rabatami posprzedażowymi („Opłaty półkowe w sieciach handlowych pod ostrą kontrolą”, „Bonusy od obrotu jako niedozwolone opłaty za przyjęcie towaru”).
Możemy poszczycić się wysoką skutecznością w dochodzeniu zwrotu opłat półkowych. Najlepszym dowodem na to są nasi Klienci, którzy odzyskali pieniądze od sieci handlowych. Oto przykładowe wyroki w sprawach prowadzonych przeciwko sieciom CASTORAMA, LEROY-MERLIN i OBI (Superhobby):
Wyrok Castorama
Wyrok OBI
Wyrok OBI
Wyrok Lerroy Merlin
Wyrok Lerroy Merlin