Zmiany w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym
Poniżej przedstawiamy wybrane zmiany w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (dalej: "upzp"), wprowadzone nowelizacją, która weszła w życie 24 września 2023 roku. Nowelizacja jest ważnym elementem Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności, jej celem jest uproszczenie, ujednolicenie oraz przyspieszenie procedury planistycznej.
W tym opracowaniu poruszamy kwestie: planu ogólnego gminy, rejestru urbanistycznego, zmian w procedurze wydawania decyzji o warunkach zabudowy oraz zintegrowanego planu inwestycyjnego.
PLAN OGÓLNY GMINY
Plan ogólny gminy zastąpi istniejące studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy. Będzie to akt prawa miejscowego, obowiązkowo uchwalany dla całego obszaru gminy, z wyłączeniem trenów zamkniętych innych niż ustalane przez ministra właściwego dla spraw transportu (art. 13a ust.1 upzp). Nowy dokument planistyczny będzie określał przeznaczenie poszczególnych terenów oraz strefy funkcjonalne. Ustalenia planu ogólnego będą wiążące dla zintegrowanego planu inwestycyjnego oraz dla decyzji o warunkach zabudowy.
Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy będzie dalej obowiązywać do dnia wejścia w życie w danej gminie planu ogólnego, jednakże nie dłużej niż do 31 grudnia 2025 roku.
REJESTR URBANISTYCZNY
Rejestr urbanistyczny to kolejne pojęcie, które wprowadza nowelizacja upzp. Ma być on powszechnie dostępny, nieodpłatny i prowadzony teleinformatycznie. Gromadzi się w nim informacje i dane
z zakresu planowania i zagospodarowania przestrzennego, również dane przestrzenne. Rejestr ma umożliwić tworzenie, aktualizację i udostępnianie danych przestrzennych z zakresu planowania i zagospodarowania przestrzennego (art. 67d ust. 1 upzp, art. 67d ust. 2 upzp).
Przepisy dotyczące rejestru urbanistycznego zaczną obowiązywać od 2026 roku.
ZMIANY W PROCEDURZE WYDAWANIA DECYZJI O WARUNKACH ZABUDOWY
Nowelizacja upzp wprowadza zmiany w procedurze wydawania decyzji o warunkach zabudowy. Po zmianach decyzję będą musiały być zgodne z planem ogólnym gminy, wydanie decyzji sprzecznej
z postanowieniami planu nie będzie możliwe.
Obecnie decyzje o warunkach zabudowy wydawane są na czas nieokreślony, jednak zgodnie z nowelizacją upzp będą one wygasać po upływie 5 lat od dnia, w którym staną się prawomocne (art. 64c upzp).
ZINTEGROWANY PLAN INWESTYCYJNY
Zintegrowany plan inwestycyjny (ZPI) to nowy, szczególny rodzaj planu miejscowego, który obejmuje obszar inwestycji głównej oraz inwestycji uzupełniającej. Zastąpi on i zmodyfikuje rozwiązania tzw. specustawy mieszkaniowej. Zgodnie z nowelizacją art. 37ea upzp, rada gminy uchwala zintegrowany plan inwestycyjny na wniosek inwestora złożony za pośrednictwem wójta, burmistrza albo prezydenta miasta. ZPI będzie uchwalany po przeprowadzeniu negocjacji, a wzajemne zobowiązania gminy i inwestora będą regulowane w formie umowy urbanistycznej.
W listopadowym numerze newslettera opiszemy bardziej szczegółowo Plan Ogólny oraz ZPI. Zapraszamy!